Başkonsolosun Mesajı

Kazakistan’ın Batı Bölgelerinde yaşayan değerli vatandaşlarımız, kıymetli işadamlarımız ve çalışanlarımız,

Başkonsolosluğumuzun internet sayfasına hoş geldiniz.

Görev ve sorumluluk alanımız, Kazakistan’ın Mangistau, Atirau, Aktobe ve Batı Kazakistan (Uralsk)bölgelerinikapsamaktadır. Hazar Denizi’ne yakın sözügeçen bölgeler Kazakistan’ın petrol-gaz, kimya ve liman tesislerini barındırmaktadır. Mangistau Bölgesi ve Aktau şehri Kazakistan’ın Hazar Denizi’ndeki yegane limanlarını barındırmaktadır. Başkonsolosluğumuz Mangistau bölgesinin idari merkezi Aktau’dadır.

Türkiye Hazar Denizi’ne kıyısı bulunmamakla birlikte, Aktau’da Başkonsolosluk düzeyinde temsil edilen tek ülkedir. Türkiye Hazar geçişli deniz, demir ve karayolunu Avrupa’ya bağlayan modern ipek yolu üzerindedir. Dost ve Kardeş Kazakistan’ın gelişmekte olan şehri Aktau’da görev yapmaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyorum.

Başkonsolosluğumuzun öncelikli hedefleri vatandaşlarımıza ve Kazak kardeşlerimize kaliteli ve süratli konsolosluk hizmetleri sunmak, vatandaşlarımızın iktisadi girişimlerini desteklemek, yerel makamlarla ilişkilerimizi güçlendirmek, ülkemizin ekonomik potansiyelinin ve kültürel zenginliğinin bölgede iyi anlaşılması için gayret etmek ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktır.

Kazakistan’da Türk firmaları gıda, petrol, ilaç-kimya sanayi, inşaat, otelcilik, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda yatırım-üretim faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir. Bu kapsamda çalışma bölgemizde inşaat, ulaşım, turizm ve ticaret alanları olmak üzere, birçok şirketimiz ile küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz ve bu firmalarda çalışan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Vatandaşlarımız ve firmalarımızın verimli, huzurlu ve güvenli olarak Kazakistan’da çalışmalarını sürdürmeleri için desteğimiz sürecektir.

Bu vesileyle, konsolosluk-vatandaşlık hizmetlerinde teknolojik olanakları etkin biçimde kullandığımızı vurgulamak isterim. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın nüfus, askerlik, pasaport ve noterlik başvuruları, e-konsolosluk sistemi üzerinden hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Vatandaşlarımızın, “www.e-konsolosluk.netinternet sitesi üzerinden konsolosluk işlemlerine ilişkin tüm bilgilere ulaşmaları mümkün hale getirilmiştir. Konsolosluk Çağrı Merkezi+90 312 292 29 29 numaralı telefonu üzerinden 7/24 vatandaşlarımıza bilgi sunmakta ve taleplerini karşılamaktadır. Başkonsolosluğumuzun twitter ve facebook sayfaları vatandaşlarımızı ilgilendiren güncel gelişmeler ve duyurular ile hizmetinize sunulmuştur (twitter: TC_AktauBK, facebook: T.C. Aktau Başkonsolosluğu, e-posta: consulate.aktau@mfa.gov.tr).

Sosyal medya ve internet sayfalarımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, önerilerinizi bekleriz.

Türkiye Cumhuriyeti ve Başkonsolosluk çalışanları adına sevgi ve saygılarımı sunarım.

Atatürk

Muzaffer Akyıldırım Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Müracaatlar sabah 09.30- 12.30 saatleri arasında alınmaktadır. İşlemi tamamlanan evraklar çağrı üzerine hafta içi hergün öğleden sonra 15.00- 17.30 saatleri arasında ilgililerine teslim edilecektir. Acil durumlarda vatandaşlarımızın arayabilecekleri nöbetçi telefon numarası: +7 708 297 8426