Türkiye Cumhuriyeti

Aktau Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Kazakistan’a Seyahat Edecek Vatandaşlarımız için Yararlı Olabilecek Bazı Bilgiler, 26.05.2017

1. Kazakistan’ın T.C. Vatandaşlarına Uyguladığı Vize Rejimi Hakkında

Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanmış bulunan vize muafiyeti anlaşması çerçevesinde vatandaşlarımız 30 günü aşmayan seyahatleri için Kazakistan’a vizesiz olarak gelebilmektedir. Kazakistan’da daha uzun süreyle ikamet etmek isteyen vatandaşlarımızın bulundukları ülkedeki Kazakistan temsilciliğine giderek amacına uygun vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ülkemizin yanısıra diğer bazı ülkelerin vatandaşları 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Kazakistan'da 30 (otuz) gün süreyle vizesiz bulunabilmekte ve vatandaşlarımızın pasaportlarının kayıt işlemleri Kazakistan'a girişleri sırasında 30 gün geçerli olacak şekilde sınırda yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın yürürlükteki vize rejimi uyarınca Kazakistan'a 30 günü aşan seyahatlerinde önceden Kazakistan temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir.

Ülkeye giriş ve çıkışlarda gümrük beyanında bulunmak gerekmektedir. Kazakistan’dan ayrılırken yurtdışına beraberinde 10.000 ABD Doları veya buna denk miktarda döviz çıkış yapacak olanların gümrük beyan formunda üzerlerindeki döviz miktarını belirtmeleri gerekmektedir.

2. Kazakistan Hakkında Genel Bilgiler

Kazakistan’ın yüzölçümü 2.729.900 km2, nüfusu 16.004.800 kişidir. Ülkenin devlet dili Kazakçadır. Ancak büyük şehirlerde Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır. Belli başlı restoran ve otellerde Türkçe ve İngilizce konuşan Kazak görevliler istihdam edilmektedir.

Ülkenin geçerli para birimi Kazakistan Tengesi’dir. Tenge’nin yabancı ülke para birimlerine konvertibilitesi vardır. ABD Doları, Avro, Rus Rublesi gibi belli başlı yabancı para birimlerinin Tenge’yle değiştirilebileceği döviz büroları mevcuttur. Ülkede dövizle alıveriş yapılamamaktadır.

3. İklim

Kazakistan, Orta Asya ve Sibirya iklim bölgelerinde bulunmakta olup, kıta iklimine sahiptir. Sıcaklık ortalaması ülkenin güneyinde +13,7, Kuzeyde + 0,4 derecedir. Sıcaklıklar, bölgelere göre yaz aylarında 25-40, kış aylarında sıfırın altında 10-40 derece arasında değişmektedir.

4. Güvenlik Durumu

Kazakistan’da yabancılara yönelik belirgin bir güvenlik tehdidi bulunmamaktadır. Bununla birlikte vatandaşlarımızın belli başlı restoran ve eğlence yerlerini, ulaşım için ise durak veya otel taksilerini tercih etmeleri tavsiye olunur.

Kazakistan’da acil durumlar için aranacak telefon numarası 103’tür.

Mesai saatleri dışında meydana gelebilecek acil durumlar için Başkonsolosluğumuza +7 775 953 73 57 numaralı telefondan ulaşılması mümkündür.

5. Sağlık hizmetleri:

Ülkede yerel sağlık imkânlarının her zaman elverişli olmaması, modern standartlardaki özel kliniklerde ise tedavi ücretlerinin yüksek olması gibi nedenlerle vatandaşlarımızın Kazakistan’a gelmelerinden evvel sağlık kontrolünden geçmeleri ve Kazakistan’da da geçerli sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye olunur.”