Türkiye Cumhuriyeti

Aktau Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk

15 Ağustos 2013 tarihi itibarıyla faaliyetlerine başlayan Başkonsolosluğumuz kalıcı Kançılarya ve İkametgahının  yeraldığı "15. Microdistrict Samal, No.56 Aktau" adresindeki yerleşkeye 25 Mart 2014 tarihinde taşınmıştır.

Başkonsolosluk, Mangistau, Atırau, Aktöbe ve Batı Kazakistan Bölgelerini kapsayacak şekilde faaliyet yürütmektedir.

Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Mangistau Bölgesi’nin idari merkezi olan Aktau, Batı Kazakistan’daki en büyük şehirlerden biri olup, ülkenin Hazar Denizi’ndeki tek liman kenti olma özelliğine sahiptir. 293,6 km2 alana sahip olan şehrin nüfusu 190 bindir.

Aktau, 1961 yılında bölgede bulunan uranyum madeninde çalışacak işçiler için bir kamp olarak kurulmuş, 1963 yılında şehir statüsü kazanmıştır. 1963 yılından Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasına kadar, zamanında bölgede sürgün olarak bulunan ünlü Ukraynalı şair Taras Shevchenko’nun anısına Shenchenko olarak anılmış, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla adı “Akdağ” anlamına gelen Aktau olarak değiştirilmiştir.

Aktau şehri Samsun şehrimiz ile 2014 yılında kardeş şehir ilişkisi tesis etmiştir. Aktau ile kardeş şehir ilişkisi bulunan diğer şehirler şunlardır: Gorgan (İran), Karamay (Çin), Sumgait (Azerbaycan) ve Changwon (Güney Kore).